skf_600632_2rs1vb005
skf_600632_2rs1vb005_2
skf_600632_2rs1vb005_3
skf_600632_2rs1vb005
skf_600632_2rs1vb005_2
skf_600632_2rs1vb005_3
SKF 6006/32-2RS1/VB005 single-row groove ball bearing cylindrical 32x55x13 mm
This article is not available
Product description:
  • Deep groove ball bearings are particularly versatile
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 32 mm
  • Width: 13 mm
  • Number of rows: 1
  • Seal (bearing): Double-sided sealed
  • Material (bearing seal): Rubber
  • Radial clearance: CN (Normal)
  • Material (bearing): Steel
  • Material (cage): Brass (sheet)
  • Bore type: Cylindrical
  • High temperature: No
  • Outer diameter: 55 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316571409818
  • Supplier number: SKF 6006/32-2RS1/VB005
Inner diameter
32 mm
Width
13 mm
Number of rows
1
Seal (bearing)
Double-sided sealed
Material (bearing seal)
Rubber
Radial clearance
CN (Normal)
Material (bearing)
Steel
Material (cage)
Brass (sheet)
Bore type
Cylindrical
High temperature
No
Outer diameter
55 mm
Relubrication feature
Without
Radial internal clearance
CN
Basic static load rating
8.3 kN
Matched arrangement
No
Material, bearing
Bearing steel
Reference speed
28,000 r/min
Skf performance class
SKF Explorer
Lubricant
Grease
Sealing type
Contact
Cage
Sheet metal
Filling slots
Without
Tolerance class
Class P6 (P6)
Basic dynamic load rating
13.8 kN
Locating feature, bearing outer ring
None
Sealing
Seal on both sides
Limiting speed
8,000 r/min
Bore diameter
32 mm
Coating
Outside diameter
55 mm