skf_mpv_100x79x81
skf_mpv_100x79x81_2
skf_mpv_100x79x81_3
skf_mpv_100x79x81_4
skf_mpv_100x79x81
skf_mpv_100x79x81_2
skf_mpv_100x79x81_3
skf_mpv_100x79x81_4
SKF MPV-100X79X8.1 heavy-duty rubber exciter piston seal made of polyurethane
11.60 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Delivery by DHL
Product description
  • Premium grade sealing solution
  • Suitable for medium to heavy duty applications
  • Available in metric sizes
  • Fit seal housings in accordance with ISO 7425-1 for some sizes
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 79 mm
  • Groove width: 8.1 mm
  • Outer diameter: 100 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316575540685
  • Supplier number: SKF MPV-100X79X8.1
Inner diameter
79 mm
Groove width
8.1 mm
Outer diameter
100 mm