dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
dewalt_dt9600_qz
DEWALT DT9600-QZ SDS-Plus EXTREME 2 drill bit 20x550x600mm
  • Delivery by DHL
DeWALT Free Battery Promotion at Klium!
How does it work?
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 31.05.2026 or while stocks last.
Product description
  • SDS-Plus drill bit EXTREME 2 20x550x600mm
Features
Key features according to our expert
  • Diameter: 20 mm
  • Drill bit type: Hammer drill bit
  • Overall length: 600 mm
  • Shank type: SDS-plus
  • Material (drill bit): Carbide tip
  • Number of cutting edges: 2 ea
  • Cutting length: 550 mm
  • Product Range: Dewalt EXTREME
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5035048055755
  • Supplier number: DEWALT DT9600-QZ
Diameter
20 mm
Drill bit type
Hammer drill bit
Overall length
600 mm
Shank type
SDS-plus
Material (drill bit)
Carbide tip
Number of cutting edges
2 ea
Cutting length
550 mm
Thickness
Impact Bits
Weight
NO
Applications
Concrete
Length
600,0 mm
Material
Carbide Grit
Diameter
20,0 mm
Product type
1,0
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
SDS Plus Fitment
Performance
Extreme
Working length
550,0 mm