bahco_1949m_12_13
bahco_1949m_12_13_2
bahco_1949m_12_13_3
bahco_1949m_12_13_4
bahco_1949m_12_13_5
bahco_1949m_12_13_6
bahco_1949m_12_13_7
bahco_1949m_12_13_8
bahco_1949m_12_13_9
bahco_1949m_12_13
bahco_1949m_12_13_2
bahco_1949m_12_13_3
bahco_1949m_12_13_4
bahco_1949m_12_13_5
bahco_1949m_12_13_6
bahco_1949m_12_13_7
bahco_1949m_12_13_8
bahco_1949m_12_13_9
BAHCO 1949M-12-13 open ring spanner chrome-plated 170 mm 12 mm x 13 mm
Product description:
  • Flare nut wrench double end offset in metric sizes
  • Standards: DIN 3118
  • Material: High performance alloy steel
  • 6 points: 8x9, 10x11, 10x12, 12x13, 12x14
  • 12 points: 14x15 and 14x17 onwards
  • Ring end angle 15º for knuckle clearance or better grip
  • Applications for tube tightening in auto and plumbing environments
  • Special deep head to protect and apply heavy torque on the screw
  • Chrome plated Micro Matt finishing provides high quality surface
Key features according to our expert
  • Ring spanner type: Open ring spanner
  • VDE approved: No
  • Drive profile size 1: 12 mm
  • Surface treatment: Chrome plated, satin finised
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Non-sparking: No
  • Length: 170 mm
  • Type of drive profile 2: Twelve-point
  • Drive profile size 2: 13 mm
  • Type of drive profile 1: Twelve-point
Specifications / All features
Ring spanner type
Open ring spanner
Vde approved
No
Drive profile size 1
12 mm
Surface treatment
Chrome plated, satin finised
With safety colour code 1000v
Not applicable
Non-sparking
No
Length
170 mm
Type of drive profile 2
Twelve-point
Drive profile size 2
13 mm
Type of drive profile 1
Twelve-point
Size opening open end 1 mm
9 mm
Size mm
12x13 mm
Weight g
95 g
Width open end 1 mm
24 mm
Size opening open end 2 mm
10 mm
Total length mm
170 mm
Width open end 2 mm
28 mm
Length mm (l)
170 mm
Thickness open end 1 mm
9,5 mm
Norms
DIN 3118
Thickness open end 2 mm
11 mm
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO 1949M-12-13 open ring spanner chrome-plated 170 mm 12 mm x 13 mm