skf_md90x72x225_l
skf_md90x72x225_l_2
skf_md90x72x225_l_3
skf_md90x72x225_l_4
skf_md90x72x225_l
skf_md90x72x225_l_2
skf_md90x72x225_l_3
skf_md90x72x225_l_4
SKF MD 90X72X22.5-L compact piston seal with guide rings, anti-extrusion rings and sealing
12.20 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 5.
  • Delivery by DHL
Product description
  • Compact, all-in-one sealing solution
  • Suitable for light to medium duty applications
  • Available in metric sizes
  • Fit seal housings in accordance with ISO 6547 for some sizes
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 72 mm
  • Groove width: 22.5 mm
  • Outer diameter: 90 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316575470722
  • Supplier number: SKF MD 90X72X22.5-L
Inner diameter
72 mm
Groove width
22.5 mm
Outer diameter
90 mm