dewalt_dfm2310050
DEWALT DFM2310050 Snake self-tapping anchor M8 Kit (50 pcs.)
32.40 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
  • Delivery by DHL
DeWALT Free Battery Promotion at Klium!
How does it work?
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 31.05.2026 or while stocks last.
Product description
  • Snake - M8 Kit
Features
  • Approved for very small edge distances
  • The anchor has full grip over the entire anchor length
  • Up to 6 times faster installation compared to impact anchors
  • Each box is supplied with a drill and placement tool
Key features according to our expert
  • Wire dimension: M5
  • Overall length: 31 mm
  • Surface treatment: Zinc plated
  • Drilling diameter: 12,7 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352971308
  • Supplier number: DEWALT DFM2310050
Wire dimension
M5
Overall length
31 mm
Surface treatment
Zinc plated
Drilling diameter
12,7 mm
Length
31,0 mm
Finish
50,0
Pack quantity
YES
Integrated belt hook
12,7 mm