conti_xpz2410p
conti_xpz2410p_2
conti_xpz2410p
conti_xpz2410p_2
CONTI XPZ2410P CONTI V FO PIONEER belt XPZ 2410 Ld Pio 3VX 950
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2410
  • Width: 9,7 mm
  • Height: 8 mm
  • Reference length Ld: 2410 mm
  • Inside length: 2372 mm; 93,385 inch
  • Outer length La: 2422 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 3VX949
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858979447
  • Supplier number: CONTI XPZ2410P
Length
2410
Width
9,7 mm
Height
8 mm
Reference length ld
2410 mm
Inside length
2372 mm; 93,385 inch
Outer length la
2422 mm