conti_xpb1410p
conti_xpb1410p_2
conti_xpb1410p
conti_xpb1410p_2
CONTI XPB1410P CONTI V FO PIONEER belt XPB 1410 Ld Pio 5VX 560
64.08 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 66.
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1410
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 1410 mm
  • Inside length: 1350 mm; 53,149 inch
  • Outer length La: 1432 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 5VX555
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858972882
  • Supplier number: CONTI XPB1410P
Length
1410
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
1410 mm
Inside length
1350 mm; 53,149 inch
Outer length la
1432 mm