conti_t2517710
CONTI T2,5 177 10 F 1/5 Conti Synchroflex timing belt - T2.517710
17.25 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 20.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 177
  • Pitch: 2,5 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 177 mm
  • Number of teeth: 71
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817159845
  • Supplier number: CONTI T2.517710
Length
177
Pitch
2,5 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
177 mm