conti_t1070012
CONTI T10 700 12 F 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T1070012
33.09 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 16.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 700
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 700 mm
  • Number of teeth: 70
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817139892
  • Supplier number: CONTI T1070012
Length
700
Pitch
10 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
700 mm