conti_spc10600zar
conti_spc10600zar_2
conti_spc10600zar
conti_spc10600zar_2
CONTI SPC10600ZAR CONTI V POWER belt SPC 10600 ZAR
1,105.25 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 10600
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 10600 mm
  • Inside length: 10516 mm; 414,015 inch
  • Outer length La: 10629 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877045096
  • Supplier number: CONTI SPC10600ZAR
Length
10600
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
10600 mm
Inside length
10516 mm; 414,015 inch
Outer length la
10629 mm