conti_spb6000zar
conti_spb6000zar_2
conti_spb6000zar
conti_spb6000zar_2
CONTI SPB6000ZAR CONTI V POWER belt SPB 6000 ZAR
385.06 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 6000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 6000 mm
  • Inside length: 5940 mm; 233,858 inch
  • Outer length La: 6022 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V2362
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797320
  • Supplier number: CONTI SPB6000ZAR
Length
6000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
6000 mm
Inside length
5940 mm; 233,858 inch
Outer length la
6022 mm