conti_spb1800zar
conti_spb1800zar_2
conti_spb1800zar
conti_spb1800zar_2
CONTI SPB1800ZAR CONTI V POWER belt SPB 1800 ZAR
115.64 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 56.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 1800 mm
  • Inside length: 1740 mm; 68,503 inch
  • Outer length La: 1822 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V709
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877044952
  • Supplier number: CONTI SPB1800ZAR
Length
1800
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
1800 mm
Inside length
1740 mm; 68,503 inch
Outer length la
1822 mm