conti_spa4000cr
conti_spa4000cr_2
conti_spa4000cr
conti_spa4000cr_2
CONTI SPA4000CR CONTI V ADVANCE belt SPA 4000 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 4000
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 10 mm
  • Reference length Ld: 4000 mm
  • Inside length: 3954 mm; 155,669 inch
  • Outer length La: 4017 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970123
  • Supplier number: CONTI SPA4000CR
Length
4000
Width
12,7 mm
Height
10 mm
Reference length ld
4000 mm
Inside length
3954 mm; 155,669 inch
Outer length la
4017 mm