conti_htd8440020
conti_htd8440020_2
conti_htd8440020
conti_htd8440020_2
CONTI HTD 4400 8M 20 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8440020
206.72 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 24.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 4400
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 4400 mm
  • Number of teeth: 550
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8440020
Length
4400
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
4400 mm