conti_htd142800115
conti_htd142800115_2
conti_htd142800115
conti_htd142800115_2
CONTI HTD 2800 14M 115 Conti Synchrobelt timing belt - HTD142800115
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 2800
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2800 mm
  • Number of teeth: 200
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858894290
  • Supplier number: CONTI HTD142800115
Length
2800
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2800 mm