conti_htd141610115
conti_htd141610115_2
conti_htd141610115
conti_htd141610115_2
CONTI HTD 1610 14M 115 Conti Synchrobelt timing belt - HTD141610115
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1610
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1610 mm
  • Number of teeth: 115
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858891312
  • Supplier number: CONTI HTD141610115
Length
1610
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1610 mm