conti_htd8142430
conti_htd8142430_2
conti_htd8142430
conti_htd8142430_2
CONTI HTD 1424 8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8142430
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1424
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1424 mm
  • Number of teeth: 178
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8142430
Length
1424
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1424 mm