conti_dhtd14161040
conti_dhtd14161040_2
conti_dhtd14161040
conti_dhtd14161040_2
CONTI DHTD 1610 D14M 40 Conti Synchrotwin timing belt - DHTD14161040
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1610
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 1610 mm
  • Number of teeth: 115
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD14161040
Length
1610
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
1610 mm