conti_ctd8104012scc
conti_ctd8104012scc_2
conti_ctd8104012scc
conti_ctd8104012scc_2
CONTI CTD 8M 1040 12 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8104012SCC
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1040
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 1040 mm
  • Number of teeth: 130
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817286039
  • Supplier number: CONTI CTD8104012SCC
Length
1040
Pitch
8 mm
Width
12 mm
Nominal length
1040 mm