BOSCH 2609256861 Precision circular saw blade for wood 180x2x30/20 mm, 40T
19.80 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
blister
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • CIRCULAR SAW BLADE PRECISION 180X2X30/20,T40 (1)
Product description
  • CIRCULAR SAW MP (CIRCULAR SAW BLADE PRECISION 180X2X30/20,T40 (1))
  • The quality saw blade for hard and soft wood
  • Teeth for coarse cuts
Advantages
Key features according to our expert
  • Saw blade diameter: 180 mm
  • Mounting (saw blade/cutter): Round
  • Bore size: 30 mm
  • Number of teeth: 40
  • Kerf width: 2,5 mm
  • For material: Wood
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 3165140392075
  • Supplier number: BOSCH 2609256861
Saw blade diameter
180 mm
Mounting (saw blade/cutter)
Round
Bore size
30 mm
Number of teeth
40
Kerf width
2,5 mm
For material
Wood
Blade diameter mm
180 mm
Cutting width mm
2.5 mm