skf_f4bc40m_cpss_dfh
skf_f4bc40m_cpss_dfh_2
skf_f4bc40m_cpss_dfh_3
skf_f4bc40m_cpss_dfh
skf_f4bc40m_cpss_dfh_2
skf_f4bc40m_cpss_dfh_3
SKF F4BC 40M-CPSS-DFH Y ball bearing unit with flange square, d 40 mm, A 38 mm, J 102 mm
Product description
  • Chemical resistant
  • Lubricated for life with a non-toxic food grade grease
  • Lightweight
  • Strong
Key features according to our expert
  • Shaft diameter: 40 mm
  • Split: No
  • Material (bearing housing): Composite
  • Material (bearing): Stainless steel
  • High temperature: No
  • Bore type: Cylindrical
  • Shape (bearing housing): Square
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577859280
  • Supplier number: SKF F4BC 40M-CPSS-DFH
Shaft diameter
40 mm