redrooster_rri_bim15t
RED ROOSTER RRI-BIM15T impulse nutrunner 3/8" with stop
Product description
Features
  • Brushless motor
  • Lithium-Ion battery (choice for 2,5 Ah or 5,0 Ah capacity)
  • LED status indicates: Reverse, OK, NG, Battery low
  • Torque adjustable
  • Fine-tuning on hardness of the joint, electronically
  • Variable speed control with non-contact trigger
  • Run-down speed: 4500 RPM Battery and charger to be ordered separately
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Tool holder size: 3/8"
  • Tool holder type: External square
  • Shape (handle): Pistol
  • Min. tightening torque: 8 Nm
  • Max. tightening torque: 15 Nm
  • Bluetooth: No
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
Specifications / All features
  • Brand: RED ROOSTER
  • EAN: 8717981326235
  • Supplier number: RED ROOSTER RRI-BIM15T
Battery voltage
18 V
Tool holder size
3/8"
Tool holder type
External square
Shape (handle)
Pistol
Min. tightening torque
8 Nm
Max. tightening torque
15 Nm