conti_xpb3550cr
conti_xpb3550cr_2
conti_xpb3550cr
conti_xpb3550cr_2
CONTI XPB3550 V belt xpb 3550 ld cr v fo advance - XPB3550CR
130.72 tax incl.
On stock, immediately available. we have 1 products in stock.
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +90 °C
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1000 mm)
  • Electrically conductive to ISO 1813 (from 3
  • 500 mm length electrically conductive after testing)
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 3550
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 3550 mm
  • Inside length: 3490 mm; 137,401 inch
  • Outer length La: 3572 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO ADVANCE
  • RMA: 5VX1398
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858582029
  • Supplier number: CONTI XPB3550CR
Length
3550
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
3550 mm
Inside length
3490 mm; 137,401 inch
Outer length la
3572 mm