conti_xpb1510p
conti_xpb1510p_2
conti_xpb1510p
conti_xpb1510p_2
CONTI XPB1510P CONTI V FO PIONEER belt XPB 1510 Ld Pio 5VX 600
72.62 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 66.
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1510
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 1510 mm
  • Inside length: 1450 mm; 57,086 inch
  • Outer length La: 1532 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 5VX594
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858972929
  • Supplier number: CONTI XPB1510P
Length
1510
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
1510 mm
Inside length
1450 mm; 57,086 inch
Outer length la
1532 mm