conti_xpa2632p
conti_xpa2632p_2
conti_xpa2632p
conti_xpa2632p_2
CONTI XPA2632P CONTI V FO PIONEER belt XPA 2632 Ld Pio
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2632
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 9 mm
  • Reference length Ld: 2632 mm
  • Inside length: 2592 mm; 102,047 inch
  • Outer length La: 2689 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858124175
  • Supplier number: CONTI XPA2632P
Length
2632
Width
12,7 mm
Height
9 mm
Reference length ld
2632 mm
Inside length
2592 mm; 102,047 inch
Outer length la
2689 mm