conti_xpa1732p
conti_xpa1732p_2
conti_xpa1732p
conti_xpa1732p_2
CONTI XPA1732P CONTI V FO PIONEER belt XPA 1732 Ld Pio
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1732
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 9 mm
  • Reference length Ld: 1732 mm
  • Inside length: 1692 mm; 66,614 inch
  • Outer length La: 1789 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858972165
  • Supplier number: CONTI XPA1732P
Length
1732
Width
12,7 mm
Height
9 mm
Reference length ld
1732 mm
Inside length
1692 mm; 66,614 inch
Outer length la
1789 mm