conti_t5131510
CONTI T5 1315 10 F 3/8 Conti Synchroflex timing belt - T5131510
44.21 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 20.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1315
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1315 mm
  • Number of teeth: 263
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817182591
  • Supplier number: CONTI T5131510
Length
1315
Pitch
5 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
1315 mm