conti_t5121512
CONTI T5 1215 12 F 3/8 Conti Synchroflex timing belt - T5121512
46.77 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1215
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1215 mm
  • Number of teeth: 243
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817175722
  • Supplier number: CONTI T5121512
Length
1215
Pitch
5 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
1215 mm