conti_t25dl31710
CONTI T2,5 317 10 DL 1/5 Conti Synchroflex timing belt - T2.5DL31710
27.52 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 317
  • Pitch: 2,5 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 318 mm
  • Number of teeth: 127
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817161435
  • Supplier number: CONTI T2.5DL31710
Length
317
Pitch
2,5 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
318 mm