conti_t1060012
CONTI T10 600 12 F 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T1060012
28.64 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 16.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 600
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 600 mm
  • Number of teeth: 60
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817137904
  • Supplier number: CONTI T1060012
Length
600
Pitch
10 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
600 mm