conti_std876085
conti_std876085_2
conti_std876085
conti_std876085_2
CONTI STD 760 S8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - STD876085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 760
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 760 mm
  • Number of teeth: 95
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817030588
  • Supplier number: CONTI STD876085
Length
760
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
760 mm