conti_std8224085
conti_std8224085_2
conti_std8224085
conti_std8224085_2
CONTI STD 2240 S8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - STD8224085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2240
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2240 mm
  • Number of teeth: 280
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817033626
  • Supplier number: CONTI STD8224085
Length
2240
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2240 mm