conti_std8180085
conti_std8180085_2
conti_std8180085
conti_std8180085_2
CONTI STD 1800 S8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - STD8180085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1800 mm
  • Number of teeth: 225
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817033343
  • Supplier number: CONTI STD8180085
Length
1800
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1800 mm