conti_std8128050
conti_std8128050_2
conti_std8128050
conti_std8128050_2
CONTI STD 1280 S8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - STD8128050
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1280
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1280 mm
  • Number of teeth: 160
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817032377
  • Supplier number: CONTI STD8128050
Length
1280
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1280 mm