conti_spc9000zar
conti_spc9000zar_2
conti_spc9000zar
conti_spc9000zar_2
CONTI SPC9000ZAR CONTI V POWER belt SPC 9000 ZAR
948.86 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 9000
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 9000 mm
  • Inside length: 8916 mm; 351,023 inch
  • Outer length La: 9029 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797481
  • Supplier number: CONTI SPC9000ZAR
Length
9000
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
9000 mm
Inside length
8916 mm; 351,023 inch
Outer length la
9029 mm