conti_spc8500cr
conti_spc8500cr_2
conti_spc8500cr
conti_spc8500cr_2
CONTI SPC8500CR CONTI V ADVANCE belt SPC 8500 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 8500
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 8500 mm
  • Inside length: 8416 mm; 331,338 inch
  • Outer length La: 8529 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970710
  • Supplier number: CONTI SPC8500CR
Length
8500
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
8500 mm
Inside length
8416 mm; 331,338 inch
Outer length la
8529 mm