conti_spc7500cr
conti_spc7500cr_2
conti_spc7500cr
conti_spc7500cr_2
CONTI SPC7500CR CONTI V ADVANCE belt SPC 7500 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 7500
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 7500 mm
  • Inside length: 7416 mm; 291,968 inch
  • Outer length La: 7529 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970697
  • Supplier number: CONTI SPC7500CR
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
7500 mm
Inside length
7416 mm; 291,968 inch
Outer length la
7529 mm