conti_spc6700zar
conti_spc6700zar_2
conti_spc6700zar
conti_spc6700zar_2
CONTI SPC6700ZAR CONTI V POWER belt SPC 6700 ZAR
691.44 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 6700
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 6700 mm
  • Inside length: 6616 mm; 260,472 inch
  • Outer length La: 6729 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797436
  • Supplier number: CONTI SPC6700ZAR
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
6700 mm
Inside length
6616 mm; 260,472 inch
Outer length la
6729 mm