conti_spc3750zar
conti_spc3750zar_2
conti_spc3750zar
conti_spc3750zar_2
CONTI SPC3750ZAR CONTI V POWER belt SPC 3750 ZAR
364.43 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 3750
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 3750 mm
  • Inside length: 3666 mm; 144,33 inch
  • Outer length La: 3779 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858001100
  • Supplier number: CONTI SPC3750ZAR
Length
3750
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
3750 mm
Inside length
3666 mm; 144,33 inch
Outer length la
3779 mm