conti_spc10600
conti_spc10600_2
conti_spc10600
conti_spc10600_2
CONTI SPC10600 CONTI V-belt SPC 10600
Properties:
  • Temperature range from -55 °C to +70 °C
  • Matched-set L=L (from 1000 mm)
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
Key features according to our expert
  • Length: 10600
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 10600 mm
  • Inside length: 10516 mm; 414,015 inch
  • Outer length La: 10629 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858752118
  • Supplier number: CONTI SPC10600
Length
10600
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
10600 mm
Inside length
10516 mm; 414,015 inch
Outer length la
10629 mm