conti_spb9000cr
conti_spb9000cr_2
conti_spb9000cr
conti_spb9000cr_2
CONTI SPB9000CR CONTI V ADVANCE belt SPB 9000 CR
552.95 tax incl.
On order: delivered from 06/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 25.
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 9000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 9000 mm
  • Inside length: 8940 mm; 351,968 inch
  • Outer length La: 9022 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V3543
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970529
  • Supplier number: CONTI SPB9000CR
Length
9000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
9000 mm
Inside length
8940 mm; 351,968 inch
Outer length la
9022 mm