conti_spb7500cr
conti_spb7500cr_2
conti_spb7500cr
conti_spb7500cr_2
CONTI SPB7500CR CONTI V ADVANCE belt SPB 7500 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 7500
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 7500 mm
  • Inside length: 7440 mm; 292,913 inch
  • Outer length La: 7522 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V2953
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970505
  • Supplier number: CONTI SPB7500CR
Length
7500
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
7500 mm
Inside length
7440 mm; 292,913 inch
Outer length la
7522 mm