conti_spb6300cr
conti_spb6300cr_2
conti_spb6300cr
conti_spb6300cr_2
CONTI SPB6300CR CONTI V ADVANCE belt SPB 6300 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 6300
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 6300 mm
  • Inside length: 6240 mm; 245,669 inch
  • Outer length La: 6322 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V2480
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970475
  • Supplier number: CONTI SPB6300CR
Length
6300
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
6300 mm
Inside length
6240 mm; 245,669 inch
Outer length la
6322 mm