conti_spb4250zar
conti_spb4250zar_2
conti_spb4250zar
conti_spb4250zar_2
CONTI SPB4250ZAR CONTI V POWER belt SPB 4250 ZAR
270.51 tax incl.
On stock, immediately available.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 4250
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 4250 mm
  • Inside length: 4190 mm; 164,96 inch
  • Outer length La: 4272 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V1673
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797290
  • Supplier number: CONTI SPB4250ZAR
Length
4250
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
4250 mm
Inside length
4190 mm; 164,96 inch
Outer length la
4272 mm