conti_spb4060cr
conti_spb4060cr_2
conti_spb4060cr
conti_spb4060cr_2
CONTI SPB4060CR CONTI V ADVANCE belt SPB 4060 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 4060
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 4060 mm
  • Inside length: 4000 mm; 157,48 inch
  • Outer length La: 4082 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V1598
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970284
  • Supplier number: CONTI SPB4060CR
Length
4060
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
4060 mm
Inside length
4000 mm; 157,48 inch
Outer length la
4082 mm