conti_spb3150cr
conti_spb3150cr_2
conti_spb3150cr
conti_spb3150cr_2
CONTI SPB3150CR CONTI V ADVANCE belt SPB 3150 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 3150
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 3150 mm
  • Inside length: 3090 mm; 121,653 inch
  • Outer length La: 3172 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V1240
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970161
  • Supplier number: CONTI SPB3150CR
Length
3150
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
3150 mm
Inside length
3090 mm; 121,653 inch
Outer length la
3172 mm