conti_spb2800zar
conti_spb2800zar_2
conti_spb2800zar
conti_spb2800zar_2
CONTI SPB2800ZAR CONTI V POWER belt SPB 2800 ZAR
180.67 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 34.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2800
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 2800 mm
  • Inside length: 2740 mm; 107,874 inch
  • Outer length La: 2822 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V1102
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877047076
  • Supplier number: CONTI SPB2800ZAR
Length
2800
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
2800 mm
Inside length
2740 mm; 107,874 inch
Outer length la
2822 mm