conti_htd1496640
conti_htd1496640_2
conti_htd1496640
conti_htd1496640_2
CONTI HTD 966 14M 40 Conti Synchrobelt timing belt - HTD1496640
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Length: 966
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 966 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817022675
  • Supplier number: CONTI HTD1496640
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
966 mm