conti_htd880085
conti_htd880085_2
conti_htd880085
conti_htd880085_2
CONTI HTD 800 8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD880085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 800 mm
  • Number of teeth: 100
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858890650
  • Supplier number: CONTI HTD880085
Length
800
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
800 mm